Slaganje spinakera sliči slaganju padobrana. Loše složen padobran može padobranca stajati glave, a loše složen spinaker jedriličaru će stvarati velike probleme, ali nije baš tako nezgodan kao padobran.
Kod slaganja spinakera u vreću, baza spinakera se prva slaže i zadnja iz nje izlazi. Važno je nadalje paziti da rubovi ne ostanu isprepleteni i da krajevi spinakera, rogljevi, budu uredno složeni na vrhu. Preko njih dolazi samo vrh ili glava spinakera, koju prepoznajemo po spoju crvenog i zelenog ruba. Kad ga slažu dva mornara, postupit će ovako:
- Dva mornara uporedo prate rubove spinakera i slažu ih u vreću pazeći da se ne isprepletu. Donju stranicu spinakera, bazu, ubace prvu.
- Krajeve ili rogljeve spinakera ostavljaju izvan vreće, da bi prije samog podizanja bili dostupni za pričvršćivanje brace i škotice spinakera.
- Kada je cijeli spinaker u vreći, na vrh poviše samih krajeva, koje smo sada već ubacili u vreću kao posljednje, postavljamo gornji rogalj ili glavu spinakera koja je na taj način prva spremna za izlazak iz vreće.
Slaže li ga neki spretniji član posade sam, na kuku u kabini uhvatit će sva tri kraja, ostatak će razvući i ubaciti u vreću, a krajeve i vrh složit će zadnje na vrh vreće. Na većim regatnim krstašima spinaker, radi bržeg razvlačenja i slaganja, provlače katkad kroz kraću plastičnu cijev ili sić bez dna, ali treba paziti da rubovi tih predmeta budu glatki.
⇑ Pravilno slaganje spinakera i genakera veoma je važno za uspješno podizanje. Na slici vidite našeg instruktora Sandija koji koncetrirano prati rub spinakera pri slaganju u vreću.
iz knjige "Jedrenje - mornarske vještine" Emila Tomaševića
Knjige nema u slobodnoj prodaji, ali je dostupna svim polaznicima Ultra škole jedrenja