Jedrenje u Hrvatskoj poznato je širom svijeta, većinom našim predivnim Jadranom. I dok ljeti uživamo sve blagodati koje nam nudi naše Jadransko more, kad završi ljeto, neki od nas se vraćaju u svoje kontinentalne domove. Jedan takav jedriličar je i Saša Fišter koji i kad se vrati na kontinent nastavlja s jedrenjem, a kako i gdje ispričao nam je u sljedećem tekstu.
Za nas koji gajimo posebne strasti prema jedrenju, kraj ljeta je ujedno i period kada završava naša jedriličarska sezona, no jel' stvarno tako?
Na sjeveru Hrvatske protežu se dva umjetna jezera, Varaždinsko jezero i Dubravsko jezero od kojih su oboje na rijeci Dravi, podijeljeni između Međimurske i Varaždinske županije.
Dubravsko jezero je najveće od četiri umjetnih jezera sagrađenih na Dravi s površinom od 17.1 km2, te je poslije Peručkog jezera i Kruščice treće najveće umjetno jezero u Hrvatskoj. Samo jezero dugačko je 10km i najveća dubina je 25m kod hidroelektrane.
Iako nije toliko poznato kao jedriličarska destinacija, zadnjih godina i to se polako mijenja. U sklopu jezera od 2014. godine djeluje Marina Prelog koja osim samih gastronomskih delicija nudi 50-ak vezova za brodove u zaštićenom djelu kompleksa. Osim Marine Prelog, na tom području djeluje i više udruga - Nautički klub Labud Prelog, ŠRD Glavatica Prelog te Zmajarski klub Rode Prelog koji također pridonose raznolikosti u ponudi.
Uz česte južne i sjeverne vjetrove, pogotovo van ljetne sezone, jezero nudi odličnu lokaciju za jedrenje manjih jedrilica, a jedan od čestih gosta na jezeru je i Saša Fišter, zaljubljenik u jedrenje koji nakon svojih ljetnih biogradskih ‘đita’ sezonu nastavlja na sjeveru.
Kad sam kupio veću jedrilicu i smjestio je u Biograd, na suhom vezu mi je stajala mala 5.6m Manta koju sam mislio prodati. Prijatelj mi je tad predložio da bi mogao jedrilicu smjestiti u marinu u Prelogu, za koju nisam ni znao. Kad smo otišli tamo pogledati marinu, odmah smo dogovorili vez i prijevoz iz Biograda, tako da smo 2022. našli novi dom za mog Tweetyja.
Iako je jezero poprilično veliko, treba se paziti sprudova koji se obično nalaze na južnoj strani kod marine, no to je već dobro poznata zona u koju se brodovima ne zalazi, jer samo 200m dalje imate više manje cijelu širinu jezera za jedrenje. Svi ti sprudovi jasno su vidljivi svake godine u rujnu prilikom pražnjenja jezera koje se radi zbog redovitog održavanja nasipa. Sama dubina jezera varira čak i po 1m u nekoliko sati, zavisno o potrebama hidroelektrane, no sve je to više manje dovoljno za jedrilice s gazom od 1m.
U dvije godine nikad nisam ništa zakačio niti ogrebao, znao sam čuti da je komad drva dotaknuo brod, no to nije ništa strašno. Znam već gdje je pliće, pa malo pripazim na taj dio no to je samo mali dio jezera. Ideja je sljedeće godine te sprudove i plićake obilježiti na Google Maps.
Jezero je idealno za vikend jedrenja, jer vjetra vrlo često ima, a zalasci sunca su toliko impresivni da bi čovjek pomislio da je na moru.
Foto: Saša Fišter
Ovo jezero pruža veliki potencijal za jedriličare, jer ima sve što jednom jedriličaru treba, marina, kafić i restoran, velika vodena površina, pregršt vjetra od koji zna biti i do dvadesetak čvorova većinom sjeverac i južina, što znači da nema previše prostora za jedrenje niz vjetar, no i to se zna dogoditi pa vadim spinnaker za te situacije. Ono što me najviše veseli jest mir i tišina koju jezero nudi. Ponekad stavim autopilot, složim si čaj i jednostavno uživam u prirodi na 10°C i laganih 7-8 čvorova vjetra. Odmor za tijelo i dušu, i to sve ponekad obavim u 2h uključujući i 20-ak minuta vožnje s autom od Varaždina do Preloga.
Iako vezove u marinama često povezujemo s astronomskim cijenama, ovdje je situacija drugačija. Cijena od 60-ak eura godišnje prihvatljiva je svakome, a jedrilice od 5-6m danas možete nabaviti već po 2-3000 eura. Odlična stvar je da marina nudi i spust za brodove, pa takve male ‘trailer’ brodove možete sami spustiti u jezero bez previše problema.
Htio bih vidjeti više jedrilica na jezeru, jer stvarno mislim da se propušta velika prilika da možete i van sezone jedriti ne samo na moru već i na jezerima. Naravno, ne možete uspoređivati jedrenje na moru i jezeru, ali za nekoga tko recimo živi u Zagrebu, ovo može biti izvrsna prilika da nedjeljom s obitelji odu na kratki jedriličarski izlet.
Više informacija možete saznati na službenoj Facebook stranici Marina Prelog, a ako imate pitanja Saša je uvijek otvoren za bilo kakve upite, pa mu se stoga možete obratiti na ovaj email.
Ako vas je ovaj tekst bar malo zainteresirao onda je za Vas Saša pripremio i jednu YouTube playlistu, pa možete i tamo vidjeti kako je u Prelogu.
Naslovna foto: Saša Fišter