Od 6. do 8. srpnja, jedriličarski klub SCSTM St.Moritz organizirao je regatu za RU jedrilice klase Marblehead. Regata je dio ciklusa Marblehead European Nations Cup i četvrta je u nizu od šest koje će se jedriti ove godine. Na njoj je jedrio Ante Kovačević i kao što naslov kaže, pobijedio.
Prethodne tri regate jedrile su se u Italiji - Campione, Njemačkoj - Ammersee i u Velikoj Britaniji - Datchet, a posljednje dvije bit će Nizozemskoj - Gouda i u Francuskoj - Pierrelatte.
Povezao sam se ekipom iz Francuske i jedrio sam s njihovim dizajnom Neo Neo. Riječ je o ljudima s kojima se poznajem jako dugo, lako komuniciramo i razmjenjujemo informacije, tako da sam se odlučio i naručiti ovaj model. Očekujem da će isporuka biti početkom 2025. pa da mogu nastupiti na Svjetskom prvenstvu koje će se jedriti u svibnju s brodom kojeg ću napokon imati nekoliko mjeseci prije natjecanja.
Regata je trajala tri dana i održavala se u Alpama u St.Moritzu. Bilo je pravo osvježenje sad u ovom periodu biti tamo... spavanje pokriven toplim prekrivačem, cijeli dan u dugim rukavima... a ambijent kakav može biti samo u planinama.
Prvog dana puhalo je lagano, nekakva termika koja krene kad se pojavi malo sunca, jer okolo su Alpe prekrivene snijegom i to bi krenulo niz dolinu i bilo ga je do petnaestak čvorova.
Drugi dan je kiša padala bez prestanka i nismo ništa odvozili, a treći dan ponovno smo imali tu istu termiku koja je ovog puta bila nešto jača i dizala do 16-17 čvorova.
A jezero ko' jezero... dricevi i taktika, stvarno je bio gušt voziti, pogotovo jer se Marblehead ne treba nešto posebno trimati. Tu se stavi izabrani rig i vozi i samo se razmišlja gdje ćeš i u kojem smjeru.
Konkurencija je bila poprilična. Jedrio je Christophe Boisnault koji je lani na SP bio drugi, Matteo Longhi koji je također bio u top ten na lanjskom SP, a ujedno je i svjetski prvak u klasi 10rater, pa legenda Graham Bantock... ukupno sedam nacija. Inače je regata dio Marblehead European Nations Cup.
Što se tiče rigova i jedrilja, koristili smo A, B i C1. A rig je swing tip, dok su B i C klasični rigovi s odvojenim lantinama.
I ovo je stvarno pravi gušt, kad ovi brodovi polete... baš je gušt... IOM je mali brodić pa mu svaka sitnica smeta, pa ga baš koncentrirano treba voziti, a ovdje možeš razletiti brod i ići na brivu i upravljanje je lakše... Metarski traži puno više trima i caka, jer je dizajn dosta ograničen pravilima, pa su manje razlike. Ovdje je to otvorenije, čak su i među rigovima manje razlike. Npr. može se jedriti is B1 i s C1. Jedan je malo niži, drugi malo viši, ali površina im je ista, dok je u metarskim velika razlika između A i B ili B i C riga. Neko stavi malo veća jedro, netko malo manja, jedan prođe kad stisne reful, drugi ne, tako da je sve poprilično izjednačenije nego kod IOM-a.
Onda ovdje nisu ni mase ograničene. Može se doći s težim ili lakšim brodom... jedan ide po bonaci, drugi po vjetru. Pa jedni preferiraju da su im svi rigovi na swing sistem, a drugi ga koriste samo za lagani vjetar. Tako da je tehnika šarolika... A i sistemi, može se s više stvari upravljati preko daljinskog. Stvarno kraljevska klasa... sve je u karbonu, kevlaru, strašno tvrda peraja, karbonski rigovi...
Foto: SCSTM St.Moritz
Kovačević je u Švicarskoj jedrio s Francuskom oznakom na jedrima s obzirom da je posudio jedrilicu.
Već od starta krenuo je ozbiljno i u prvom plovu osvaja prvo od tri druga mjesta. Bodovnu sliku je poboljšao s još tri pobjede, a najlošiji rezultat u finalnom skoru mu je peto mjesto.
Ukupno se odjedrilo devet plovova, a odbacio je 6. i 15. mjesto.
Foto: SCSTM St.Moritz
Flota je ukupno brojala 38 jedrilica, a kompletne rezultate možete pronaći na ovom linku.
Naslovna foto: SCSTM St.Moritz