ORC

Jedriličarski klub Val iz Šibenika i Circolo Vela Portocivitanova organizirali su još jednu Jadransku traversadu koja je startala u četvrtak 6. srpnja u 13 sati sa zapadne strane Jadrana.

Kako se regata boduje za talijansku offshore ljestvicu, tako je i flota koja se okupila bila poprilično impozantna!

S druge strane, Hrvatsku je ponovno predstavljala samo jedna jedrilica. Takvo brojno stanje ponavlja se već dugi niz godina i uglavnom je riječ o jedrilici na kojoj jedre predstavnici Grada Šibenika i njihov nastup j e uglavnom revijalnog i prijateljskog karaktera s obzirom da nije riječ o iskusnim posadama i jedrilice su uglavnom iz chartera.

Prvih nekoliko godina regata je imala i velik odaziv sa Šibenske strane, ali došlo je do smjene generacija kao i promjene interesa, tako da je stvarnost nažalost takva. Posljednji put da smo i mi imali jednu ozbiljnu regatnu jedrilicu u floti bilo je 2018. kad je na regati nastupio i Ivica Kostelić u paru s Denisom Stanojevićem.

Ove godine Hrvatsku zastavu nosio je Dufour 460 - Get Lucky sa Zoranom Lučićem za kormilom.

Foto: privatna arhiva Z.Lučića

Jedrenje preko Jadrana ima jednostavnu rutu. Za klasu "libera" jedri se od Civitanove do Zlarina, dok regatna skupina ima obavezu obilaska jedne bove u blizini Ancone, a tek potom mogu se uputiti prema Hrvatskoj.

Ove godine startalo se po laganom vjetru, a flota je dodatno usporena dolaskom olujne fronte koja je stigla s otvorenog mora.

Međutim, u večernjim satima svježi sjeverozapadnjak postupno diže do 25 čvorova i flota maksimalnim brzinama juri prema Zlarinu.

U cilj prvi ulazi Ice 52 - Stardust koji je ciljnu ravninu presjekao u 02:46:11, odnosno nakon 13 sati, 19 minuta i 11 sekundi jedrenja. Također su se jedrilice razvrstale po ORC-u, te titulu najbržeg po korekciji uzima Hyde 27 - Mr.Hyde, koji je u cilj uplovio s vremenom jedrenja 15:53:45. Dobrim koeficijentima ove jedrilice dodatno je pomoglo to što je njegova posada jedrila u doublehanded kombinaciji. Inače, prvih pet jedrilica po ORC-u bilo je u takvoj kombinaciji. Inače u ORC skupini najbrži realno bio je Farr 40 - Overwind koji je u cilj uplovio u 04:09:48, dok je po korekciji za Mr.Hydeom kasnio 01:16:47.

Duljina rute koju su jedrile libere bila je 96NM, dok je ORC skupina po idealnoj ruti imala 10 milja dulje jedrenje. 

Naši predstavnici do Zlarinskog mula stižu u 09:03:31 i osvajaju treće mjesto u skupini 3! Oni su se prijavili samo za nastup po Openu, a kompletne rezultate realnih ulazaka u cilj možete pronaći na ovom linku.

Petak je prošao u završavanju duge offshore dionice i odmoru, a u subotu se odjedrila još jedna kraća navigacijska regata na ruti između Zlarina, Sestrice i Prčevca. Ovog puta suorganizatore iz Šibenika predstavljao je J111 - Mr.J s Damirom Desabotom za kormilom. Regata jednostavnog imena "Između otoka - Tra Le Isole" odjedrila se po vrlo lijepom i ugodnom vremenu.

Start i prvi dio regate jedrio se po jugozapadnjaku koji je puhao do 5-6 čvorova, a nakon obilaska Prčevca vjetar okreće na maestral/tramontanu koji puše do desetak čvorova.

Naša posada izvrsno se snašla i završila među najbržima u realnom vremenu, a po ORC-u na vrlo dobrom drugom mjestu.


Za iduću godinu Valovci najavljuju veći angažman promocije regate među hrvatskim posadama koje su ljubitelji offshore jedrenja, jer je ovo ruta na kojoj sigurno imamo posada i jedrilica koje mogu biti u konkurenciji kako po ORC-u, tako i po Openu.

Inače, ovo je po kvaliteti jedrilica i duljini rute sigurno bila najjača ORC regata u Hrvatskoj u ovoj sezoni, pa bi bilo zanimljivo da se uvrti i u trenutno posustali CRO ORC Cup s obzirom da se i na Europskim i na Svjetskim prvenstvima obavezno jedre offshore navigacije ruta sličnih duljina.

 

Back To Top